KANDYDATÓW Z WARSZAWY!

Rekrutacja do PLON „Klasyk”

na rok szkolny 20223/2024

1.            Zapraszamy do PLON Klasyk Kandydatów z Warszawy

2.            PLON Klasyk to Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”, które ma status niepublicznego liceum o uprawnieniach szkoły publicznej. W praktyce oznacza to, że nasze liceum ma ofertę większą niż przeciętna szkoła publiczna. Liceum zostało założone i jest prowadzone przez Fundację – Międzynarodowy Instytut Edukacji.

3.            PLON Klasyk istnieje od 10 lat. Liceum powstało dla potomków tych Polaków, którzy w ostatnich stuleciach byli karnie wywożeni po terenach Rosji, potem ZSRR, obecnie b. republik ZSRS. Ostatnio PLON Klasyk otworzył się także na młodzież bez korzeni polskich.

4.            Obecnie liceum ugruntowuje swój międzynarodowy i zarazem środkowoeuropejski charakter. Łączy ono:

-          Wymiar polski (Kandydaci z Warszawy i Kandydaci z zagranicy, mający Kartę Polaka, polski program edukacyjny),

-          Wymiar Jagielloński (Kandydaci posiadający polskie korzenie, pochodzący z rodzin mieszanych),

-          Wymiar właściwy dla koncepcji Trójmorza (Kandydaci pochodzący z wielu krajów należących do tego regionu),

-          Wymiar unijny (uczniowie z krajów zachodnich).

5.            Atuty liceum. Łączy ono przyjazną atmosferę z wszechstronnym rozwojem i ambitnym podejściem do nauki. Uczniowie pochodzący z krajów położonych na Wschód od Polski są bardzo utalentowani i zainteresowani nauką.  W roku ubiegłym 95% naszych maturzystów zdało maturę. Nasi absolwenci znają przeciętnie pięć języków. Nauka w liceum odbywa się w języku polskim.

6.            Dla Kandydatów z Warszawy zostało zarezerwowanych 20 miejsc w klasie pierwszej PLON Klasyk.

7.            Wszyscy uczniowie, w tym Uczniowie z Warszawy, przyjęci do Liceum, mają zapewnione nauczanie na wysokim poziomie na jednym z następujących profili (nauka wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym):

-          Politechniczny (matematyka, fizyka i informatyka),

-          Przyrodniczo-medyczny (biologia i chemia),

-          Humanistyczno-prawny (historia, wiedza o społeczeństwie, jęz. ang.)

-          Ekonomiczny (geografia, matematyka, język angielski)

8.            Czesne dla Kandydatów z Warszawy wynosi 950 zł miesięcznie przez 10 miesięcy.

9.            Kandydaci z Warszawy mogą być przyjęci do PLON Klasyk:

a.       Do klasy pierwszej, jeśli ukończyli szkołę podstawową ze średnią 4.0 i z oceną dobrą z zachowania,

b.       Do klasy drugiej lub trzeciej, jeśli pragną przenieść się z innego liceum.

10.         Do PLON Klasyk mogą zgłaszać się także Kandydaci z całego kraju. Będą mieć zagwarantowane nie tylko naukę, ale także miejsce w Internacie (dodatkowo płatny w wysokości 600 zł. miesięcznie) i wyżywienie (dodatkowo płatne 650 zł. miesięcznie).

11.        PLON Klasyk oprócz programu realizowanego we wszystkich liceach publicznych w Polsce ma także własny program: wyrównawczy (nauka języka polskiego jako obcego dla uczniów ze Wschodu) oraz program rozszerzający zainteresowania uczniów (zajęcia fakultatywne: fitness, MMA, pływalnię, warsztaty artystyczne, warsztaty medialne, teatr i chór szkolny).

12.        PLON Klasyk ma rozbudowany program wychowawczy, oparty na społecznej nauce Kościoła katolickiego. W szkole uczą się uczniowie należący także do innych wyznań chrześcijańskich. Wychowanie budowane jest na fundamencie szacunku dla godności uczniów i nauczycieli.

13.        Procedura rekrutacyjna:

a.       Przyjmowanie Kandydatów z Warszawy odbywać się będzie w pierwszym terminie do końca czerwca, w drugim terminie do 30 sierpnia 2022 roku.

b.      Kolejność czynności uzyskania zaproszenia:

-          Rodzice (rodzic, opiekun prawny) zgłaszają Kandydata do Sekretariatu PLON Klasyk: sekretariatplon@gmail.com, www.loklasyk.pl, tel. (+48) 22 743 49 64, (+48) 22 780 23 00;

-          Po wstępnej akceptacji (w szczególności po stwierdzeniu istnienia wolnych miejsc) Sekretariat określi, które dokumenty spośród wyszczególnionych na stronie internetowej https://www.loklasyk.pl/text32/, należy wypełnić i przesłać na adres sekretariatu. Do liczby wysyłanych dokumentów należy dołączyć kopię świadectwa z ostatniej klasy.

-          Jeśli Sekretariat prześle Rodzicom zgodę na przyjęcie Kandydata do PLON Klasyk, wówczas jego Rodzice zostaną zobowiązani do wpłacenia bezzwrotnego wpisowego w wysokości 500 zł na konto Fundacji – Międzynarodowy Instytut Edukacji (PKO BP 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790 (BPKOPLPW), czyli organu założycielskiego i prowadzącego liceum oraz wyślą na adres Sekretariatu bankowe potwierdzenie tejże wpłaty.

-          Sekretariat, po otrzymaniu od Rodziców wymaganych dokumentów, wyśle im oficjalne potwierdzenie, że kandydat został wpisany na listę uczniów PLON Klasyk. Jednocześnie Sekretariat wyśle Rodzicom informacje, jakie oryginalne dokumenty powinni złożyć w szkole.

14.         Słowo KLASYK występujące w nazwie naszego liceum traktujemy jako zobowiązanie do tego, aby szkołę traktować nie tylko i nie wyłącznie jako swoistą przygotowalnię do egzaminów, ale także do wszechstronnego rozwoju osobistego uczniów i do zdobycia gruntownej wiedzy ogólnej oraz jako przygotowanie do studiów na najlepszych kierunkach najlepszych uczelni.