• ŻEGLARSTWO

Od 2015 roku uczniowie PLON-KLASYK biorą udział w 10-dniowym rejsie na jachcie Pogoria.

Będzie to już siódmy rok współpracy z Fundacją „Rejs Odkrywców”. W rejsie mogą wziąć udział wyłącznie ci uczniowie, którzy albo mają najwyższe oceny w szkole, albo uzyskali najwyższy postęp w nauce. Dochodzi do tego kryterium oceny z zachowania. Te kwalifikacje są konieczne, ponieważ jest to „twarda szkoła życia”. Uczy wykonywania codziennych obowiązków, zgranej współpracy w grupie oraz „miłości do morza” także przez lekturę powieści marynistycznych.

Oto wybór zdjęć z ubiegłorocznego rejsu.

(Zdjęcia w plikach Jacht).

TEATR SZKOLNY

Prawdziwi artyści nie boją się ryzyka!

Należy do nich Katarzyna Bargiełowska, aktorka filmowa i telewizyjna, która w tym roku szkolnym (2016/2017) postanowiła uczyć nas teatru (w ramach zajęć z zakresu teatrologii) i przygotować z nami wystawienie Ślubów Panieńskich A. Fredry w kwietniu 2017 roku.

Czym byłoby życie codzienne bez teatru? Czym byłby teatr bez zwyczajnego życia?

Te dwa nieodłączne elementy naszej egzystencji uzupełniają się i przenikają.

Niech więc życie staje się teatrem, a teatr życiem – ale bez przesady.

Nie porywamy się na wystawianie ponadczasowych tragedii Szekspira: na razie!

Nie sięgamy do trudnych interpretacyjnie utworów komedii antycznej: przynajmniej nie w pierwszej kolejności!

Nie będziemy rozlewać morza łez na scenie ani sięgać chmur. Na to jeszcze przyjdzie czas. Może już wkrótce.

Dziś chcemy wystawić prostą i czytelną, ale jakże urokliwą, klasyczną sztukę Fredry.

Zapraszamy Rodziców naszych uczniów i Przyjaciół naszej szkoły na pierwszy spektakl w kwietniu. Dokładny dzień i godzinę podamy z odpowiednim wyprzedzeniem.

CHÓR

W ramach Klubu muzycznego  Pani Danuta Walas uczyła nas śpiewu i prowadziła Scholę.

♪ śpiewaliśmy pieśni okolicznościowe (m.in. patriotyczne i religijne),

♪ ćwiczyliśmy emisję głosu,

♪ tworzyliśmy nagrania – zarówno utworów powszechnie znanych (klasycznych i współczesnych), jak i własnych kompozycji,

♪ prowadziliśmy zajęcia indywidualne dla chętnych uczniów (podstawy gry na gitarze)

Pierwsza płyta – Dzięwięć Światów – nagrana została w warunkach domowych, na półprofesjonalnym sprzęcie. Zawiera utwory zarówno instrumentalne, jak i wokalne. Tytuł płyty odnosi się do liczby krajów, z których nasi uczniowie pochodzą, jak i do ilości zapisanych na niej nagrań. Płyta jest formą cegiełki, dzięki której chcemy zdobyć środki na stypendia uczniowskie.

(można ściągnąć zdjęcie ze strony:   Click to enlarge image BUt1IpDCMAAwPGS.jpgClick to open image!, Click to enlarge image CD.DziewiC499C487C59AwiatC3B3w.20131.jpgClick to open image!)

Zawartość woluminu:

♫ Alexander Semenczuk, „Utopia”

♫ Alexy Perets, „Chatiko”

♫ Ania Białous, Zosia Diaczenko, Krysia Polakiewicz, Władka Kurszyńska;” Dlaczego nie przyszedłeś?”

♫ Michał Melnykowycz, Sasza Myga, „Nie jestem tym, kogo potrzebujesz”

♫ Ania Białous, „ Jest na świecie pewien kraj”

♫ Alexy Perets, „Nie pytaj”

♫ Władka Kurszyńska, I Koncert skrzypcowy Piotra CZajkowskiego, część II

♫ Sokoły

♫ Alexander Semenczuk, „Klasyk”

Mając taki dorobek, łatwiej nam będzie ponownie zaczynać.

PRACOWNIA ARTYSTYCZNA PIOTRA WAWRYŁO

Pracownię prowadzi w każdy wtorek mistrz Piotr Wawryło, rzeźbiarz i malarz.

Będziemy go namawiać, aby na tej stronie prezentował wybór swoich dzieł. W tej chwili podajemy tylko jedno: ikona Chrystusa Pantokratora (2014), którą napisał dla ks. Zmartwychwstańców napisana na 20 lecie Szkoły Wyższej im. Bohdana Jańskiego.

Nasze „dzieła” oraz dokonania naszych absolwentów będziemy także sukcesywnie na tej stronie umieszczać.