• Fundacja

Jesteśmy Fundacją – Międzynarodowy Instytut Edukacji, która prowadzi:

• Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk”,
          • Internat „Inter”
          • oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Wschód-Zachód”

Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” (dalej: PLON „Klasyk”):

• jest naszym „okrętem flagowym”, najważniejszą inicjatywą edukacyjną,
          • jest przeznaczony dla młodzieży o polskich korzeniach, pochodzącej z krajów byłego ZSRR.
          • ma na celu przygotowanie każdego ucznia do studiów wyższych. Matura jest koniecznym etapem tym ważniejszym, że ma skutecznie prowadzić do studiów (dlatego liceum jest dla tych, którzy chcą zdawać maturę)
          • stosuje rodzaj indywidualnej ścieżki ucznia, prowadzącej go do studiów wyższych   (pierwsze pytanie, jakie otrzymuje każdy kandydat w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, brzmi: co chcesz studiować?)

Kim są Uczniowie PLON Klasyk?

Na to pytanie odpowiedziała w 2015 roku Anna Urszula Korab, założycielka PLON Klasyk:

"Czy rzeczywiście jest to polska młodzież, skoro na początku klasy pierwszej, mimo szlachetnych wyjątków, prawie nikt nie zna inwokacji do Pana Tadeusza i, co gorsza, nie rozumie fragmentu z tejże: „ …co w Ostrej świecisz Bramie i Jasnej bronisz Częstochowy…”.

Choć w większości, nasi uczniowie są posiadaczami Karty Polaka i chociaż w jednej czwartej mają polską krew, z całą pewnością wolą mówić po ukraińsku i po rosyjsku, nie po polsku. Nie ma co opowiadać chwytających za serce legend, że przyjechali do Polski, bo poczuli zew krwi. Przyjechali, bo życie tu łatwiejsze, szanse na pracę lepsze (co zabrzmi dla nas paradoksalnie…), i… bliżej na Zachód. Tu rozlega się chichot historii i batiuszki Stalina. Ale ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Po kilku miesiącach językowego i mentalnego kamieniołomu, mozołu w narzucaniu podstaw systematyczności, karczowaniu ściągania i wszelakiego kombinowania, budzi się coś, co autentycznie wzrusza, czasami do łez. Nikt tak jak oni nie recytuje Inwokacji, nikt tak jak oni nie rozumie poezji, nikt tak jak oni nie śpiewa, nie maluje, nie myśli głęboko i oryginalnie. Nikt tak nie pisze ( nie szkodzi, że ciągle z kardynalnymi błędami). Takiego języka już się u nas nie używa. Skąd to się bierze? Czy tylko z chęci pozostania za wszelką cenę w „lepszym świecie”? Co jest w tych dzieciakach takiego, że mimo naprawdę ciężkiej, nigdy niekończącej się pracy, chce się je uczyć i zrobić wszystko, by studiowały i były tu szczęśliwe?

Wreszcie kto tu wraca do źródeł? Czy rzeczywiście one? Czy raczej my, przez nie, wracamy do prawdziwej Polski, najlepszej, bo kresowej? Może odpowiedzią na te pytania są zaskakujące, bo nieznane nam fakty – kilkaset szkół na kresach Rzeczpospolitej, które kwitły do 1939 roku i wydały niezwykłych ludzi. Tworzyły taką kulturę, o jakiej można już tylko poczytać, bo pokolenie przedwojennych gimnazjalistów odchodzi. Wystarczy zająć się jedną z owych szkół, by „odfrunąć” na dobrych parę godzin… i z trudem powracać do skrzeczącej rzeczywistości szkolnej A.D.2013. Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych przeszłością polskiej szkoły na Kresach do wspólnej pracy, której uwieńczeniem, co daj Boże, byłaby, swojego rodzaju monografia polskich szkół na Wschodzie.

Zaczynamy bardzo skromnie, od wstępnych opracowań wykonanych przez nas samych – nauczycieli PLON „Klasyk”. Chcielibyśmy tymi niekompletnymi opracowaniami zainspirować, wręcz sprowokować odwiedzających naszą stronę, do twórczej krytyki i uzupełniania wiadomości o polskich szkołach na Wschodzie. Będziemy wdzięczni za wszelkie materiały, informacje i podpowiedzi".

Warszawa 2015

Anna Urszula Korab